.
Māja Tev un Tavam sunim
/Ilze Lēmane – Sausiņa. Raksts žurnālam DECO./
• Māja Tev un Tavam sunim
• Uzticamākā drauga māja
• „...vienmēr jābūt atbildīgam par tiem, ko esi pieradinājis”
• Dizains suņu būdai
Cilvēces attīstības rītausmā cilvēks pieradināja suni un tas kļuva par viņa uzticamāko draugu. Suns ienāca cilvēka mājoklī un apmetās tur uz dzīvi. Lietu kārtība, kas aizsākās pirms vairākiem gadu tūkstošiem, joprojām nav mainījusies – suns vēl aizvien ir kopā ar cilvēku.
Kā teicis Antuāns de Sent-Ekziperī: „Tev vienmēr jābūt atbildīgam par tiem, ko esi pieradinājis.” Pašsaprotami, ka par pieradinātājiem ir jārūpējas – jādod ēst un dzert, jāsarūpē pajumte, jāgarantē siltums un labestība. Šoreiz nedaudz par pajumti.
Attīstoties būvniecībai, pēdējā laikā ir tapušas daudzas jaunas ēkas, kuru iemītnieki, pārceļoties uz dzīvi privātmājā, dažādu iemeslu dēļ izvēlējušies iegādāties arī kādu mājdzīvnieku, bieži vien suni. Neatkarīgi no tā, kurā vietā suns dzīvo – kopā ar saimniekiem istabā vai ārā pagalmā, tam nepieciešama speciāli iekārtota vieta. Un te arī rodas problēma, proti, kā dzīvnieka mājvietu padarīt ne tikai tam piemērotu un ērtu, bet arī cilvēkiem vizuāli baudāmu, pievilcīgu un saskaņotu ar nama arhitektūru. Jāatzīst gan, ka tas izdodas ļoti reti.
Visbiežāk līdzās glītai, modernai jaunbūvei redzams savdabīgs, būvmateriālu veikalā iegādāts nebūt ne lēts guļbaļķu veidojums. Vēl sliktāk, ja attālāk no skatiena pašu spēkiem uzslieta būda – šā tā no kaut kur salasītiem dēļu galiem sanaglots suņa miteklis. Neapšaubāmi, ka līdzās skaistai, labi koptai cilvēku mājai tāds veidojums neiederas.
Kā rīkoties, lai panāktu vienotu arhitektonisku ansambli, kurā glīti ierakstās arī dzīvnieka mājvieta, kas, starp citu, var būt ne tikai māja, bet arī glīts voljērs.
Ideālākais risinājums ir, ja suņa mājas projektu vienlaikus ar tā saimnieku nama projektu pasūta arhitektam un arī ceļ vienā laikā ar dzīvojamo ēku. Šādā gadījumā tiek izslēgta stilu un proporciju nesaderība, jo risinājums būs profesionāls. Manis aptaujātie arhitekti gan šādu gadījumu neatceras. Izvēloties šādu pieeju, mājas īpašniekiem ir jābūt par 100% pārliecinātiem, ka viņiem noteikti būs suns. Taču, ko darīt tiem, kas par dzīvnieka iegādi sākuši domāt jau pēc mājas uzbūvēšanas, pie arhitekta pēc padoma un projekta dažādu iemeslu dēļ doties nevēlas un grib šo jautājumu atrisināt pašu spēkiem. Turklāt cilvēki arī nav pārliecināti, ka tieši suņu būda ir tā celtne, ko viņi vēlas redzēt sava nama pagalmā.
Ir vairāki varianti.
• Pielāgot esošo saimniecības ēku, garāžu u. tml. dzīvnieka vajadzībām.
Šādā gadījumā vajadzētu saimniecības ēkas fasādē izveidot tādu kā ieeju būdā, savukārt pašā ēkā dziļumā aiz šīs ieejas norobežot vietu, kas kalpos kā mājvieta sunim. Improvizētā būda jāatdala no visām pusēm, arī no augšas, no saimniecības ēkas vai garāžas telpas, lai dzīvnieku netraucētu caurvējš, iespējamās izlijušās eļļas, ķimikālijas un lai suns nevarētu sabojāt arī telpā esošās saimnieka lietas. Ja ir vēlēšanās un telpas izmēri to pieļauj, var pat izveidot būdu ar priekštelpu, kurā varētu ērti novietot ūdens un ēdiena bļodas. Šādā telpā iespējams aiz fasādē izveidotās ieejas atrast vietu arī jau gatavai suņu būdai, ko iespējams iegādāties veikalā.
• Izbūvēt suņa būdu, piemēram, malkas šķūnī.
Šis risinājums ir līdzīgs iepriekšējam, tikai šoreiz mājvieta sunim izveidota malkas šķūnītī, to sadalot uz pusēm ar šķērssienu. Viena šķūnīša daļa atvēlēta malkas glabāšanai, otra – dzīvnieka mājvietai. Šķūnīša dziļumā atrodas siltināta suņu būda, kurā ērti var izvietoties divi dzīvnieki, bet palielā priekštelpa, kurā ir koka grīda, noder gan ūdens un ēdiena bļodu novietošanai, gan arī kā vieta, kur nepieciešamības gadījumā suni izolēt. Izolēšanas iespēju garantē arī paceļamā un nolaižamā ieeja šķūnītī, kas ikdienā ir atvērta un droši piefiksēta ar aizbīdņiem, bet nepieciešamības gadījumā var tikt aizvērta.
• Pasūtīt pie amatnieka, izgatavot pašu spēkiem vai būvmateriālu veikalā iegādāties daudzmaz atbilstoša dizaina suņu māju.
Tas, šķiet, ir nebūt ne tas vieglākais risinājums, jo pašu spēkiem saskaņot mājas arhitektūru ar mazajām arhitektūras formām, pie kurām pieder arī suņu būdas, nebūt nav viegli. Drošākā izvēle ir askētiska dizaina būdas, bez dažnedažādiem rotājumiem, izskaistinājumiem utt. Lieliski, ja to jumta segums ir izgatavots gan no tāda paša materiāla, gan tādā pašā tonī, kā saimnieka mājai. Ja būda tiek krāsota, tās krāsai jābūt pieskaņotai dzīvojamās mājas krāsojuma tonim. Ja izvēlas koka būdu beicēt, tad arī izvēlētās beices tonim jāsabalsojas, piemēram, ar ēkas koka daļu beicējuma toni. Vēl ir risinājums ne visai veiksmīga dizaina suņu māju apaudzēt ar dažādiem zaļumiem, bet tur gan to izvēlē jālūdz padoms dārzniekam, jo dzīvnieki ne ar visiem augiem sadzīvo draudzīgi. Var arī būdu daļēji norobežot ar kādu vīteņaugu režģi vai lapeni.
• Uzcelt voljēru.
Voljērs nereti ir laba izvēle, ja nepieciešams neļaut dzīvniekam uzturēties vietās, kur viņš nav vēlams. Saimnieki reizēm pat neiedomājas, cik lielu kaitējumu dārzam spēj nodarīt suns. Tas mēdz izrakņāt dārzu, jauns dzīvnieks arī nereti apgrauž stādījumus, „aplaista” tos, tā kaitējot augiem. Nevajag arī uzskatīt, ka ierādot sunim mājvietu voljērā, tas tiek cietsirdīgi izolēts un jūtas kā cietumā. Voljērā dzīvnieks taču nav jātur vienmēr, bet tikai laikā, kad saimnieks nevar suni pieskatīt, vai neredz, ko tas dara.
Voljēra iekārtošanā jāņem vērā tie paši nosacījumi, kas iepriekš, izvēloties gatavu suņu būdu, proti, ar dzīvojamo ēku jāsaskaņo tā jumta segums un krāsojums. Atbilstoši jāizvēlas krāsojums arī voljērā obligāti nepieciešamajai būdai, kuras veidolam ieteicams būt visnotaļ askētiskam. Kā klājumu voljērā vajadzētu izvēlēties oļus vai nelielus akmentiņus – tas nodrošinās gan voljēra ērtāku uzkopšanu, gan labvēlīgi ietekmēs suņa ķepu veselību, gan arī izskatīsies dizainiski glīti. It īpaši, ja arī pagalma iekārtojuma risinājumā ir izmantoti akmeņi. Jāatceras, ka voljēra vienai sienai noteikti jābūt režģotai un durvīm jāveras tikai un vienīgi uz iekšpusi. No ārpuses durvis jāaizslēdz ar drošu bultu. Ieteicams ierīkot piekaramas atslēgas. Voljēru, atšķirībā no suņu būdas, var droši apstādīt ar dažādiem vīteņaugiem, tā nomaskējot varbūt ne visai izcilo šīs būves veidolu.
• Pasūtīt ekskluzīva dizaina suņu būdu internetā.
Izmantojot plašās virtuālās pasaules iespējas, arī internetā var pasūtīt ekskluzīvas suņu mājas. To dizains ir visnotaļ moderns un, manuprāt, lieliski pielāgojams mūsdienīgas ēkas dizainam, ko garantē šo namiņu glītā un modernā kubistiskā forma, askētisms un koka dēlīšu apdare. Savukārt suņu būdu interjerā ir ieplānotas divas atdalītas telpas, kurās nodrošināta ventilācija. Ražotāji piedāvā ne tikai dažādus izmērus, bet arī daudzveidīgu krāsu izvēli.
„Dog is a god” jeb suņu māju dizaina mode pasaulē.
Jāteic gan, ka suņumīļi Latvijā ne tuvu vēl nav sasnieguši to mīlestības līmeni pret šiem dzīvniekiem, kā citviet pasaulē. Kamēr mēs prātojam par to, kā saskaņot sunim atbilstošu mitekli ar galveno – cilvēka dzīvojamo māju, turklāt vairāk domājot par savu estētisko vēlmju apmierināšanu, pasaulē tiek radīta ekskluzīva suņu māju kolekcija Dog is a god, kuras autors ir ievērojamais itāliešu dizainers Marko Marozīni. Viņš radījis sešas atšķirīgu stilu mājas suņiem, jāpiebilst, gan maza izmēra sunīšiem. Tā, piemēram, Transparent dog's house atkārto kādas Malibu villas dizainu, Good life dog's house interjerā izvietots sarkans ādas krēsls, bet pati suņu māja var lepoties ar iespaidīga augstuma griestiem, Temple dog's house liek atcerēties, ka jau Senajā Ķīnā suņi tika turēti lielā cieņā un tāpēc šīs Marozīni pagodas iemītnieks noteikti ir ļoti godājams suns. Par kolekcijas lieliskāko sasniegumu viņš pats uzskata mobilo māju Nomade dog's house, kas līdzinās eiropiešu iecienītājam ceļošanai domātajam treileram. Nākotnē M. Marozīni ir iecerējis būvēt suņu pilis. Tām, viņaprāt, jābūt tik lielām, lai tur vietas pietiktu gan labradoram, gan papilonam.
Vēl kāda tendence citās zemēs – tur nereti būvē mājas sunim, kuras ir miniatūras saimnieku māju kopijas. Nu, piemēram, saimnieks dzīvo elitārā neobaroka stila pilī un tieši tādā pašā, tikai mazākā mitinās viņa labākais draugs – suns.
Nezinu, varbūt arī mums reiz būs gan suņu pilis, gan villas, gluži kā tagad, kad uz ielas satiekam jorku, kurš viss tērpies DG. Bet tagad – mēģināsim uzcelt māju savam Duksim vai Reksim tā, lai tā nesabojātu iespaidu par mūsu – cilvēku māju.